AKILLI REHBER NEDİR?

onlinehizliokuma2 result

Jetoku’nun kişiye özel eğitim içeriği ve uygulamalar hazırlaması, sürekli olarak seviyeyi kontrol etmesi, kordinasyonlu bir eğitim sunması raporlama sistemi ile öğrenci, öğretmeni ve veliyi bilgilendirerek tüm hızlı okuma programlarından ayrışmaktadır.

Online hızlı okuma ve anlama kursumuz alışıla gelmiş klasik hızlı okuma eğitimlerinden bir çok yönde farklılık gösterir.

Bunların başında AKILLI REHBER gelmektedir. Akıllı rehber, eğitim grubunuza göre, size özel bir eğitim içeriği sunar. Bu eğitim içeri 30 dersten oluşur. Akıllı rehber, ilk olarak 1 dakikada okuduğunuz kelime sayısını test eder. Daha sonra her gün ihtiyacınız olan egzersizleri yaptırır. Bu egzersizlerin hızları ve seviyeleri otomatik olarak ayarlanmıştır. Sonra, her dersin sonunda sizi bir takistoskop testine tabi tutar. Bu testte gösterdiğiniz performansa göre sizi bir üst seviyeye geçirir. Bu döngü 30 ders boyunca devam eder. Dersler bittiğinde okuma hızınız ortalama 4 kat artış gösterir.

 

AKILLI REHBER İLE GELİŞİM DURUMU

 

Eğitim süresince egzersiz araçlarından (takistoskop, gruplama, hızlı okuma vs..) elde edilen verilere göre öğrenciyi geliştirmekdir. Bu gelişime bağlı olarak öğrencinin, velinin ve öğretmenin raporlar ile bilgilendirmesini yapan sistemdir.

Sistemde egzersiz yapılmaya başlandığı ilk andan itibaren, yapılan her egzersizin seviyesi veri tabanına kayıt edilir. Bir sonra ki günde yapılacak egzersizlerin seviyesi, veri tabanına kayıt edilen en son egzersizin seviyesini baz alır. Böylelikle aşamalı bir eğitim ile seviye gelişim durumlarının raporunu geri bildirimler ile alabilirsiniz.

Her öğrencinin seviye gelişim durumuna göre sistem kendini her çalışma sonunda yeniden düzenler. Bu şekilde her bireye özgü bir çalışma programı sunmuş olur. Sisteme katılacak olan her bireyin eğitim grubuna göre sisteme kaydı yapılır. Öğrencinin seviyesine göre okuyacağı metinler de farklılık gösterir. Bu şekilde katılacağı eğitimde, öğrenciler için derslerine yardımcı olacak metinler okuyarak, hem hızlı okumayı öğrenip, hem de derslerinde başarı sağlarlar.

Hızlı okumanın geliştiği bir bireyde dikkat ve konsantrasyon aynı oranda artar. Buna bağlı olarak anlama oranı da artar. Öğrencilerin derslerinden sonra okunan metinler ile alakalı sorular sorarak anlama oranındaki artışlar rakamsal ve grafik olarak raporlamasını alabilirler.

Programımız online tabanlı olduğundan dolayı istenildiği zaman, istediği yerden (evden, okuldan, işten v.b.) öğrenci sisteme rahatlıkla erişim sağlayabilecektir.

JETSPEED READING (HIZLI OKUMA)

 

 

HIZLI OKUMA NASIL DOĞDU ?
Untitled 0 result

 İkinci dünya savaşı sırasında Luftwafe (Alman Hava Kuvvetleri) uçakları Londra’yı gece gündüz bombalıyorlardı.İngiliz pilotlarının da yaklaşan uçağın, dost mu düşman mı olduğunu çok çabuk farketmeleri büyük önem taşıyordu. Ne var ki gözcüler ve pilotlar uçak amblemlerini seçmede geç kalıyorlar, bombalar düşmeye başlıyordu. Bu durumu önlemek için İngilizler Dr. Renshow’un buluşuyla; merceği saniyenin 25’te, 50’de ve 1002’de biri hızla açılıp kapanan “TAKİSTOSKOP” dediğimiz aleti geliştirdiler. Bu çalışma sonucunda katılanların algılama hızları şaşırtıcı seviyelerde yükseldi.

Amerikadaki eğitimciler bunu duyunca takistoskop aracını, kelime seçmeyi hızlandırmada denediler. Böylelikle “tembel göz” daha atik davranmaya ve gördüğü şekli daha hızlı olarak beyne yollamaya alıştı.Göz, başı sağa-sola çevirmeden de çok geniş bir alanı görebilmektedir. Bu çalışmalar geliştirilerek göz ucuyla görme gerçeği çıkarıldı. (Sinemaya gittiğinizde dikkat edin; o kocaman perde de film seyrederken başınızı sağa-sola çeviriyor musunuz, yoksa perdenin orta yerine bakıp tamamını mı görebiliyorsunuz?) Bu buluşlar geliştirilerek hızlı okumaya uygulandı ve tek tek kelimelere bakma yerine, satırın daha geniş bir bölümünü görmenin pekala mümkün olabileceğini ispat ettiler. Böylece hızlı okuma en etkili biçimini aldı.