Kategori Arşivleri: Genel

Yavaş Okuyan Değil Hızlı Okuyan Anlar

jetoku sosyal medya

Kitap okumanın gereğini bilen bir insan için, hızlı okumanın da neden gerekli olduğu bellidir. Çünkü kitap okuyan bir insan, sürekli bir şeyler öğrenme ve kendini geliştirmenin peşindedir. O, sürekli ve hızlı bir şekilde gerekli bilgilere ulaşmak ve kendini geliştirmek ister. Okunması gereken yazıların çokluğu, zamanın azlığı insanları daha hızlı okuyabilmek için bilimsel araştırmalar yapmaya itmiştir.

Okuma hızı, bilimsel yöntemle artırılabilir. Çünkü okuma hızı üzerinde çalışma yapılırsa elde edilecek bir beceridir. Hızlı okuma, sonradan kazanılan davranışlar arasında yer alır.

Üç Ekranlı İş İstasyonuyla Hayat Daha Heyecanlı

ofiyaasocialmedia

Herhangi bir dizüstü bilgisayara anında iki ekran ekleyin ve her yerde çalışırken üretkenliğinizi artırın.

Ofiyaa, kişisel mobil iş istasyonunuzu hızlı bir şekilde oluşturmanıza olanak tanıyan çok işlevli ve taşınabilir çift ekranlı bir dizüstü bilgisayar monitörüdür. Ofiyaa, tek ekranlı dizüstü bilgisayarınızı üç ekranlı bir dizüstü bilgisayara dönüştürebilen bir üretkenlik aracı olarak iyi tasarlanmıştır. Teknik ekibimiz sayesinde iki güzel ekranı bir araya getirdiler. Bu, Ofiyaa’nın iş verimliliğinizi %50 oranında artırabileceği anlamına gelir.

OfiyaaP2
Üç Ekranlı İş İstasyonuyla Hayat Daha Heyecanlı 4

ÇOCUKLARDA BEYİN GELİŞİMİ

212 600x250 1

ÇOCUKLARDA BEYİN GELİŞİMİ

Beyin Gelişimi; genetik faktörlerden, beslenme alışkanlıklarından ve çevresel faktörlerden etkilenerek beynin fiziksel yapısını tamamlama sürecidir. Beyin gelişimi anne karnında başlar ve ilk nöronlar (sinir hücreleri) oluşur. Bilişsel anlamda beyin gelişimi nöronların sayıca artmasından ziyade nöronlar arası bağlantıların (sinapsların) artması ile gerçekleşir.

Beyin Gelişimi Kaç Yaşına Kadar Devam Eder?

Erkek çocuğun beyin gelişimi 16-18 yaşa kadar, kız çocuğun ise beyin gelişimi 15-17 yaşa kadar devam eder.

ÇOCUĞUN ZEKÂ GELİŞİMİ İÇİN NELER YAPILMALI?

Doğru besinler ile zekâ gelişimi sağlandığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Spor ve çeşitli fiziksel egzersizler ile zekâ gelişimi sağlandığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Özellikle erken dönemlerde yapılacak 4 yaş etkinlikleri ve 5 yaş etkinliklerinin zekâ becerilerini geliştirdiği kanıtlanmıştır.

Çocuk zekâ gelişim oyunları veya daha genel gruplandırma yaparsak bilişsel gelişim oyunları ile zekâ gelişimi sağlandığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Bilişsel Gelişim Oyunları Oynamak Zekâ Gelişimi Sağlar mı?

Çocuk gelişim uzmanları ve pedagoglar, oyunların çocuklar en az besinler kadar önemli olduğunu vurguluyor! Çocuğun iç dünyasını yansıttığı, deşarj olurken hayal gücü ve zekâ düzeyini geliştirdiği en önemli araç oyundur. Bu hususta yüzlerce farklı oyundan bahsetmek tabi mümkündür.

Bilişim sistemlerinin gelişmesiyle birlikte bilişsel gelişim ile ilgili oyunlar da yeni boyut kazanmış ve bizzat çocuğun beyin gelişimi üzerinde etkili olabilecek nokta atışı oyunlar tasarlanmıştır. Türkiye’de bir ilk olan Neeuro Cogoland Beyin Geliştirici Oyunlar bu konuda en iyi örnek olarak gösterilebilir.

Oyun ve oyunlaştırmanın çocuklar üzerindeki motive edici etkisi de düşünülerek okullarda eğitici oyunlar şeklinde çocuk gelişimi dersleri uygulanmaktadır.

Genellikle okul çağı çocuklarından bahsediyoruz ama 2 yaşındaki çocuğun zekâ gelişimi için ne yapılmalı, 3 yaşındaki çocuğun zekâ gelişimi için ne yapılmalı? Şeklinde gelen soruları da mümkün olduğunca yanıtlamaya çalışıyoruz. 2-3 yaş çocuklar için beyin gelişimi etkileyen en önemli faktörler:

Beslenme alışkanlığı, uyku düzeni, oyun şeklinde sıralanabilir.

Bebeklerde beyin gelişimi geriliği, zaman zaman fiziksel belirtilerle kendini gösterebilmektedir. Örneğin, parmaklarda, kulaklarda, saçlarda ve benzeri fiziksel alanlarda bozukluklar görülmesi, çocuğun anne karnında çeşitli sorunlar yaşadığını işaret ediyor olabilir. Tabi ki fiziksel bozuklukların tamamı beyinle alakalı değildir. Bu sadece bir ipucu olmakla birlikte bir uzmana danışmayı gerektirebilir.

BİLİŞSEL GELİŞİM NEDİR?

Biliş: Öğrenme, hatırlama ve düşünme süreçleri biliş kavramını oluşturur. Örnek Bilgi: Bebeklerde beyin gelişimi anne karnında 3.hafta başlar, 5.ay itibariyle çevreden gelen uyaranları algılamaya geçer. Çocuğun beyin gelişimi ilk 3 yıl oldukça hızlıdır.

Bilişsel Gelişim: Düşünme, öğrenme, hatırlama gibi bilişsel faaliyetlerin zaman içerisindeki gelişimini ifade eder. Bilişsel gelişimin hızlı gerçekleşiyor olması parlak zekâ veya üstün zekâ potansiyelini oluşturur.

Bilişsel gelişim nedir? Sorusunu yanıtladığımıza göre şöyle bir sıralama yapabiliriz:

·         Beyin gelişimi anne karnında başlar,

·         Bilişsel gelişim, beynin fiziksel gelişimi ile bağlantılıdır,

·         Bilişsel gelişim, zaman ile orantılı (yaşın ilerlemesi ile gerçekleşen) bir durumdur,

·         Bilişsel gelişimin emsal teşkil eden durumlara göre (yaşıtlara göre) hızlı gerçekleşiyor olması zekâ gelişiminin (normal zekâ, parlak zekâ, üstün zekâ gibi) derecesini belirler,

·         Bilişsel gelişim etkinlikleri, sosyal etkinlikler, dış faktörler; bebeklerde, çocuklarda ve yetişkinlerde beyin gelişimini hızlandırır.

BU TATİL DÖNEMİNDE SAĞLIKLI BESLENME VE FITNESS İÇİN İPUÇLARI

blogg 600x250 1

Tatil sezonu neredeyse bitti bitecek ve beraberinde, bazen fitness rutinlerinizi veya sağlıklı beslenme alışkanlıklarınızı etkileyen zorluklar yaratabilecek lezzetli yemekler ve cömert ziyafetler geliyor. ShokzStar Krista Lee, sağlık ve zindelik hedeflerinize ulaşmaya odaklanabilmeniz için tatil sezonunda sağlıklı beslenme ve egzersiz yapmanın birkaç yolunu paylaşıyor.

Tatil sezonu bildiğiniz gibi bitmek üzere ve pandemi nedeniyle bu yıl farklı görüneceğini hayal ediyorum. Sosyal mesafe nedeniyle aile ve ofis toplantılarının sayısı azalabilir, hatta Zoom’da bile yapılabilir. Her şeyin farklı olması muhtemel olduğundan, belirli bir miktarda strese neden olabilir ve bu da sağlıklı beslenmeye devam etmek veya günlük egzersiz rutininizi takip etmek için motivasyon eksikliğine yol açabilir. Bu yeni soruna bir çözüm önereyim: Öz bakım cevaptır, teoride basit ama uygulamada karmaşık bir kavramdır.

Öz bakım, zihinsel, duygusal ve/veya fiziksel sağlığa odaklanan planlı bir faaliyet olarak tanımlanabilir. Zihinsel ve duygusal öz bakım faaliyetleri genellikle dikkatliliğe odaklanır ve günlük tutma, dikkatli yeme uygulamaları ve hatta meditasyon gibi görünebilir. Özellikle bu uygulamaların ikisinde kişisel deneyimim var ve kendi başınıza pratik yapmanıza yardımcı olacak birkaç ipucu paylaşmak için buradayım.

Sağlıklı Beslenme İçin İpuçları

Sağlıklı beslenme tam olarak nedir? Healthline.com, dikkatli yemeyi “şimdiye odaklanmanın ve yiyecek tüketirken duyularınızın farkında olmanın önemini vurgulayan yemek” olarak tanımlıyor. Dikkatli yeme pratiği yaparken, aşağıdaki faydalı teknikleri göz önünde bulundurun:

1) Sadece aç olduğunuzda yiyin. Bu duyguyu yaşamıyorsanız, can sıkıntısı, stres veya endişe için genellikle sağlıksız bir başa çıkma mekanizması olan iştahınızı besliyor olabilirsiniz.

2) Ne hissettiğinizi düşünün. Yemek yerken duygularınızı fark etmek, yemekle ilişkinizi çevreleyen duygu türlerini anlamanıza yardımcı olacaktır. Bu teknik, en iyi günlük yazarken elde edilir. Yemek yerken duygularınızı kaydederken aşağıdaki soruları göz önünde bulundurun: Yemek sırasında hangi duygular ortaya çıkıyor? Üzüntü, stres veya kaygı nedeniyle mi yemek yiyorsunuz? Sizce bu duygulara neden olan nedir?

Bunlar, yemekle sağlıklı bir ilişki kurmanıza yardımcı olabilecek zorlu ama basit sorulardır çünkü yemek yemek zevkli bir aktivite olmalıdır. Eski deyişi hatırlayın: “Sen ne yersen osun?” Bu mevsimde şekerli atıştırmalıklar ve gazlı içecekler, fast food ve cips (en sevdiğim) gibi birkaç öğeden kaçınmalıyız. Bunun yerine daha fazla meyve, sebze ve kuruyemiş yemeliyiz.

Egzersiz Yaparken Nasıl Dikkatli Olunur?

Fiziksel sağlığımız üzerinde çalışırken egzersiz, yoga ve meditasyon gibi aktivitelerle öz bakım ve farkındalık da uygulayabiliriz. Hayatınızda olan diğer her şey varken, tatillerde fitness rutininize ayak uyduracak zamanı nasıl bulabilirsiniz? Antrenmanınızın süresini kısaltmanız gerekebilir, ancak endorfinlerin akması için günde 10 dakika bile yeterlidir.

Güne 10 dakikalık bir meditasyon veya yoga seansı ile başlayın. Dikkat uygulamanızın tüm faydalarını elde etmek için, kendinizi tüm dikkat dağıtıcı şeylerden kurtarmalısınız. Meditasyon veya güneşi selamlama müziğinizi AfterShokz Aeropex kulaklıklarınızla dinlemenizi öneririm.

Kişisel bakım aktivitelerinin keyif aldığımız şeyler olduğunu unutmayın, bu nedenle meditasyon veya yoga listenizin başında değilse ve koşmak istiyorsanız bunun için,  telefonunuza hareketli bir koşu listesi indirin veya, o ayakkabıların bağlarını bağlayın ve kaldırıma veya koşu bandına kendinizi atın. Yüzmeyi mi tercih edersin? Aftershokz Aeropex ayrıca tamamen su geçirmezdir, böylece hareketli müzikler eşliğinde yüzebilir ve stresten uzaklaşabilirsiniz.

Farkındalık uygulamanız için ne yapmayı seçerseniz seçin, amaç stresi azaltmak ve motive olmaktır. Umarım bu ipuçları, kendinizi ilk sıraya koymanız ve bu tatil sezonunda biraz kişisel bakım uygulamanız için sizi cesaretlendirmeye yardımcı olur.

Kaynak: https://aftershokz.com/blogs/news/tips-for-practicing-mindful-eating-and-fitness-this-holiday-season

KAYGIYI AZALTMAYA YARDIMCI OLAN 4 DIŞ MEKAN AKTİVİTESİ

1211 600x250 1

Kabul edelim –– işler zordu. Bu günlerde kaygı çok yaygın ve birçok insan strese tepki olarak etkilerini yaşıyor. Çoğu zaman kaygı, gelecekle ilgili makul olmayan bir korku veya endişe duygusu olarak tanımlanır. Neyse ki egzersiz, kaygıyla başa çıkmanın en kolay ve en etkili yollarından biridir ve hatta semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilir. Beyni uyaran ve endişe ortaya çıktığında sakin ve tok kalmanıza yardımcı olabilecek birkaç açık hava etkinliğini keşfetmek için okumaya devam edin.

Stresi azaltmak için bir E-Bisiklete binin

Elektrikli bisikletler (veya kısaca e-bisikletler), fiziksel olarak daha güçlü olmanıza yardımcı oldukları için vücut uyarıcılarının harika örnekleridir. Ek olarak, bu aktivite diğer ilaçların sahip olduğu hiçbir yan etkiye sahip değildir. Kaslarınızı hareket ettirmek aynı zamanda daha derin nefes almanızı sağlar ve beyne dolaşan oksijen sakinleştirici bir etkiyi tetikler. Motorlu bisiklet kitleri de aynı etkiye sahiptir; Hala büyük bir stres giderici olan temiz havayı deneyimlersiniz ve ayrıca özellikle diyabet veya hipertansiyon gibi kronik hastalıkları olan kişiler için önemli olan zahmetsiz bir bisiklet deneyiminin keyfini çıkarabilirsiniz.

E-bisikletler de harikadır çünkü pedal çevirdikçe yol boyunca egzersiz yaparsınız. Aktif olarak kaslarınızı hareket ettiriyorsunuz ve bu sadece endişe ile değil, spor salonuna gitmeden kalori yakmanıza da yardımcı olabilir.

Açık havada koşmak vücudu sakinleştirmeye ve canlandırmaya yardımcı olabilir

Koşmak pratikte her şeyin cevabıdır. Vücudumuz sabit bir hızda koşarak veya koşarak canlanır. Siz koşarken, zihni uyarmak ve ardından doğal olarak sakinleştirmek için endorfinler salınır, ilave madde gerekmez!

Çok fazla koşucu değilseniz, bir başarı hissi elde etmek için adım adım ilerlemeniz gerekmez. Dışarıda biraz boş zaman geçirmek bile ruh halinizi iyileştirebilir ve stresli bir günün ardından vücudunuzu rahatlatmaya yardımcı olabilir. Güneşin batışını izlemek veya arkadaşlarla sosyal mesafeli bir açık havada yemek yemek de sakinleşmek için doğal bir uyarıcı olarak kabul edilir. Mükemmel koşu partneri mi arıyorsunuz? Kilometrelerce yol alırken motive olmak ve bağlantıda kalmak için AfterShokz Aeropex açık kulak dayanıklı kulaklıkları yanınıza alın.

Mümkünse yeşil bir alanda dikkatli olun

Farkındalık, kaygıya yardımcı olmak için uygulayabileceğiniz en iyi şeylerden biridir. Meditasyon yapın. Birkaç dakikalığına da olsa aklınızı bazı şeylerden uzaklaştırmanıza yardımcı olabilir. Dışarıya veya bahçenize gidin ve çevrenize dikkat edin. Ne koklayabilir, hissedebilir ve duyabilirsiniz? Zor zamanlardan bir anlığına bile olsa uzaklaşmak iyi hissettiriyor mu? Farkındalık sizi ana geri getirir.

Farkındalık aynı zamanda evde harika bir uygulamadır çünkü bunu etrafınızdaki insanlarla ya da insanlar olmadan yapabilirsiniz. Ayrıca kendi zaman sınırlarınızı ayarlayabilir ve bunu istediğiniz kadar uzun veya kısa süreliğine yapabilirsiniz, böylece dinlenmek, yeniden şarj etmek ve sıfırlamak için kendi kişisel zen zamanınız haline getirebilirsiniz.

Ruh halinizi aydınlatmak için doğada yürüyüşe çıkın

Doğayı keşfetmek, refahınızı artırmanın bir yoludur – yorucu değildir ve arka bahçenizden veya yoksa yerel bir parktan kolayca yapılabilir. Doğa, doğal manzaralarla aynı, şaşırtıcı derecede güzeldir. Her ikisini birleştirmek, serinlemek için harika bir fırsat olacaktır. Genel olarak doğayı fark etmek, zihni gerçekten zorluklardan uzaklaştırabilir. İstediğiniz her şeyi görmeye gidebilirsiniz – sadece doğa ve vahşi yaşam olmak zorunda değil. Böyle güzel manzaraları gezmek ruhsal olarak iyileştiricidir ve kesinlikle daha sakin hissetmenize yardımcı olacaktır.

Genel olarak, bu ipuçları endişe konusunda size yardımcı olmak ve endişeli bir anınız olduğunda ihtiyaç duyabileceğiniz yardım konusunda size yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Zihninizi gerçek dünyadan uzaklaştırmanıza yardımcı olmak için mümkün olduğunca aktif olmalısınız. Gerçek dünya bazen korkutucu bir yer olabilir; ancak bu ipuçlarını takip ederseniz dünya daha az korkutucu hale gelecektir.

Hangi aktiviteleri tercih ederseniz edin, umarız bu fikirler bir dahaki sefere endişeli hissettiğinizde yeni bir şeyler denemeniz için size ilham verir.

Etiketler: aftershokz, kulaklık, doğa, stres, kaygı, kaygıyı azaltma

Kaynak: https://aftershokz.com/blogs/news/4-outdoor-activities-to-help-reduce-anxiety

Çocuklarınızın Bu Araçlarla Daha Akıllı Çalışmalarına Yardımcı Olun!

to 1080x675 600x250 1

Eğilimler, mobil uygulamalar ve internet – bunlar, ebeveynlerin çocuklarının çalışma alışkanlıklarını sürdürmeleri veya geliştirmeleri için uğraşması gereken bazı dikkat dağıtıcı unsurlardır. Buradaki zorluk, bu dikkat dağıtıcı şeylerden kurtulmak ve çocuklarının odaklanmasını artırmak ve iyi çalışma alışkanlıklarını korumaktır. Bu zorlu zamanlar, çocuklarınızın sadece daha çok çalışmak yerine daha akıllıca çalışmasına yardımcı olmaya başlamak için sinyalinizdir.

Daha Akıllı Çalışmak İçin Onlara Niyetle Öğrenmeyi Öğretin.

Toplumun ısrar ettiği en büyük yanılgı, öğrencilerin çok çalışması gerektiğidir, ancak durum böyle olmamalıdır. Sırf “çok çalışmak” zorunda oldukları için arkadaşlarıyla kendi kendine zaman, oyun zamanı ve sosyal etkileşimlerden yoksun olan öğrenciler genellikle mutsuz olurlar.

Mutsuz zihinler ve sosyal yaşam Mutsuzluk (?) Muhakeme, karar verme ve psikolojik sağlığı bulanıklaştırabilir. Ebeveynlerin, öğretmenlerin ve akranlarının ısrar etmesi gereken şey, çok çalışmak yerine iyi çalışmaktır. Sosyal aktiviteleri incelemek ve dengelemek çocuklar ve performansları için sağlıklıdır. Çocukların daha akıllı çalışmaya geçerken mutlu olmalarını sağlamak için deneyebileceğiniz bazı hileler şunlardır:

Bu Öğrenme Hack’leri ve Araçlarıyla Daha Akıllı Çalışın:

1. Zeka Oyunları

Beyin eğitimi oyunları, bilişsel becerilerini geliştirirken çocuğunuzun eğlenmesine de yardımcı olabilir. Sudoku, yapboz bulmacaları, satranç gibi bu tür oyunları oynarken ve hatta gelişen beyinlerini desteklemek için oluşturulmuş indirilebilir hafıza oyunlarını oynarken onlarla bağ kurmanız için mükemmel bir fırsat !

2. Kaliteli Uykuya BaşlamakUygun uykudan yoksun çocuklar daha az dikkatli, odaklanmış ve enerjik olma eğilimindedir. İnsanların iyi beyin fonksiyonlarını sürdürmek için demire ihtiyacı vardır. Gecenin erken saatlerine kadar ders çalışmak çocuğunuzun daha akıllıca çalışmasına yardımcı olmayacak – sınıfta her zaman uykulu bir zombi öğrencisine dönüşüyor olabilirler! Yatmadan önce ödevlerini yönetmelerine yardımcı olun ve düzenli bir uyku rutinine sahip olmalarını sağlayın.

Hiç şüphe yok ki, geleneksel eğitim ebeveynler için hala en iyi seçimdir, böylece çocuklar da insan becerileri ve arkadaşlar edinebilir. Uzaktan eğitim geleneksel sınıfların yerini alamaz, ancak özellikle zorlu durumlarda veya zamanlarda dikkate alınması gereken bir şeydir.

Bir aile, ebeveynlerin görevleri nedeniyle sürekli hareket ediyorsa, o zaman uzaktan eğitim, ikamet sorunları nedeniyle çocuğun odaklanmasını bozmaktan daha güvenilirdir.
Uzaktan eğitim aynı zamanda çocuklara spor, sanat, sahne sanatları gibi diğer hobilere ve daha pek çok şeye ayırmaları için daha fazla zaman verecektir, çünkü eğitim evlerinin içindedir. Ayrıca, özel okulların öğrenim ücretleri ve çeşitli ücretlere kıyasla daha uygun fiyatlı ancak etkilidir.

3. Disiplin ve Zaman Yönetimi

İyi çalışabilmek için disiplin çok önemlidir. Bir çocuk zeki olsa bile, dikkati kolayca dağılırsa, uygun çalışma alışkanlıklarına sahip olmak zor olacaktır. Dikkatleri göreve sabitlenmediği için bir çocuğun gözden kaçırabileceği şeyler olabilir. Bitirmek için ihtiyaç duydukları tüm görevler için bir program oluşturmalarına yardımcı olun ve böyle bir programı izlemede disiplinin ne kadar önemli olduğu konusunda onlara rehberlik edin. Onlara böyle bir uygulamanın kendilerine fayda sağlayacağını söyleyin.x

4. Çocuğunuzla birlikte öğrenin

Çocuklara çalışmalarında yardımcı olmak için zaman bulmak aile ilişkilerini ve güvenlerini güçlendirir. Sevdiklerinin onlara inandığı için yapabileceklerine dair onlara güvence vermek onları hedeflerine ulaşmaları için motive edebilir. Çocuğunuzdan işleri tek başına bitirmesini istemek yerine öğrenmek, yavaş yavaş bunun düşündükleri kadar zor olmadığını anlamalarını sağlayacaktır. Bir kitabı tek başlarına okumalarına izin vermek yerine, neden onlarla birlikte okumayasınız? Hikaye anlatıcısı olun ve tam olarak anlamadıkları şeyleri işlemelerine yardımcı olun.

Okurken Çocuklarınızın Eğlenmesine İzin Verin

Çocuğunuzun beyin gelişimine uyacak şekilde seçilmiş bu beyin jimnastiği oyunlarının yardımıyla daha akıllı çalışın! Onları bir aletten çıkarmak neredeyse imkansızdır, ancak onu eğlenmeleri için uygun beyin eğitimi oyunlarıyla donatırsanız, çocuğunuza ve bilişsel gelişimine bir iyilik yapmış olursunuz.

Neeuro’nun Memorie uygulaması, bugün dijital platformdaki en popüler uygulamalardan biridir. Memorie, daha akıllı çalışmalarına yardımcı olmak için çeşitli beyin odak geliştirme egzersizleriyle aşılanmış oyunları içerir!

EEG Dalgalarının Beyin Aktivitesi İzleme ve Ölçmede Kullanımı

0eeg 1080x675 600x250 1

İnsan beyni, hareketleri yönetmek, bir şeyleri hatırlamak, duyguları kontrol etmek, duyularımız tarafından alınan farklı sinyalleri anlamak veya bedensel fonksiyonlarımızı kontrol etmek gibi çok karmaşık işlevlerden sorumlu olan vücudun harika bir parçasıdır. Tüm bunları yapmak için, Brian hücreleri birbirleriyle elektrik sinyalleri aracılığıyla 7/24 iletişim kurar. Ve bu sinyalleri ölçmek, tıp alanında farklı nörolojik durumları anlamak için önemli bir araç haline geldi. Bu beyin sinyalleri bir Elektroensefalogram (EEG) testi veya EEG Dalgaları Testi ile izlenir ve kaydedilir. Esas olarak insan beynindeki anksiyete gibi nöbetleri tespit etmek, izlemek veya teşhis etmek veya hatta farklı nörolojik zorlukları ele almak için tedaviler oluşturmak için kullanılır.

Beynin Elektriksel Aktivitelerini Ölçmek İçin EEG Dalgalarını Kullanma

EEG’nin ürkütücü ismine rağmen, temellerini bilmek şaşırtıcı derecede kolaydır. Neeuro SenzeBand gibi EEG cihazları beyin frekanslarını kaydetmek için kullanılır. Esasen, bu EEG Dalgalarını kaydedebilmek size beyninizde neler olup bittiğinin görsel bir temsilini sağlayabilir.

5 tip EEG dalgası ile temsil edilen, her biri beyin aktivite analizinde önemlidir ve yaşa, beyin durumuna göre tetiklenir:

  1. Gama dalgaları bilişsel işlev, öğrenme, hafıza ve bilgi işlemeden sorumludur.
  2. Beta dalgaları bilinçli düşünce ve mantıksal düşünceyle ilgilidir ve uyarıcı bir etkiye sahip olma eğilimindedir.
  3. Alfa dalgaları en çok oksipital derivasyonlarda belirgindir ve gözlerin açılmasıyla zayıflatılır.
  4. Teta dalgaları sessiz bir aktivite olarak sınıflandırılır ve rahat uyanıklık sırasında normal olarak görünebilir.
  5. Delta dalgaları , en derin gevşeme ve onarıcı, iyileştirici uyku seviyeleriyle ilişkilidir.

Phakkharawat Sittiprapaporn’dan bir görüntü. Akademik makalesinin tamamını buradan okuyun .

EEG Dalgalarının Önemi ve EEG Testleri

EEG dalgaları, beyin süreçlerini yorumlamak ve kaydetmek, beynin mevcut durumunu, aktif veya uyanık olup olmadığını veya uykulu veya sınırlı aktiviteleri olduğunda izlemek için kullanılır. EEG dalgaları, uzmanların beyin süreçlerini analiz etmelerine, beyindeki bir kesintinin neden olduğu altta yatan semptomların olası nedenlerini belirlemelerine, bir beynin kapasitesini ölçmelerine ve daha pek çok şeye yardımcı olur.

Beyin için EEG testleri, her yaş grubu için tıbbi kurumlarda kolayca mevcuttur. Beyin için EEG, demansın iki aşamasını, nöbetleri teşhis edebilir ve şimdi DEHB semptom yönetimi için yararlı bulunan bir EEG cihazı var . EEG testleri, tedaviye yardımcı olacak daha etkili bir program oluşturmak için DEHB aşamasını belirleyebilir.

Bununla birlikte, bu testler çoğu için maliyetli olabilir veya yorumlanması çok zor olabilir. Bazı insanlar, bir aktivite yaparken dikkatli veya rahat olsunlar, beyinlerini anlamalarına yardımcı olacak basit araçlar isterler.

EEG Dalgalarınızı Her Yerde Kaydedin

Neeuro SenzeBand, halka sunulan bir EEG cihazıdır. Neuro SenzeBand, EEG frekans dalgalarını göstermenin yanı sıra, bu beyin dalgalarını sıradan kullanıcılar için daha anlamlı veriler olarak yorumlar. Neeuro SenzeBand, beyin sinyallerini yakalamada güvenli ve etkili olduğu kanıtlanmış kuru elektrotları kullanarak beyin sinyallerini ve aktivitelerini güvenli bir şekilde ölçer. Verilerin doğru ve tıbbi sınıfta olduğundan emin olmak için tıp uzmanlarının yardımıyla test edilmiştir.

EEG Giyilebilir Cihazları Uygulamalar ile Birleştirmek Yaşam Kalitesini İyileştirmeye Yardımcı Olabilir

Neeuro SenzeBand’in popüler kullanımlarından biri, Galini adlı stres yönetimi ve rahatlama uygulamasıyla birlikte kullanıldığında, insanların sakinleşmesine ve daha iyi uyumasına yardımcı olma yeteneğidir. Kullanıcıların Dinleme, Nefes Alma ve Hareket Etme egzersizleriyle stres seviyelerini ölçmelerine, yönetmelerine ve nihayetinde düşürmelerine olanak tanır.

SenzeBand’den gerçek zamanlı geri bildirim, Galini uygulamasının egzersizleri en iyi sonuçları elde etmek için kişinin zihinsel durumuna göre uyarlamasını sağlar. Galini ayrıca farkındalığın kilidini açmaya ve kullanıcının odaklanmasını geliştirmeye yardımcı olabilir.

Etiketler

Herkes için Hafıza Güçlendirici Oyunlar ve Aktiviteler

m1 1080x675 600x250 1

İyi bir hafızaya sahip olmak bir avantajdır. Mutlu anıları, satın alınacak şeyleri, tanıştığınız insanları ve yaşadığınız deneyimleri hatırlamak, gerçekten de kaybetmek istemeyeceğiniz büyük bir hazinedir. İyi bir hafızaya sahip olmanın sırları var mı? Gerçek şu ki, iyi bir hafızaya sahip olmanın püf noktaları zaten var! Genetiğin, neden bazı insanların diğerlerine kıyasla yaşlandıkça daha iyi hafızaya sahip olduğu konusunda yapacak çok işi olduğu doğrudur.

Ancak, hepimiz hafıza güçlendiriciler yardımıyla iyi bir hafızaya sahip olmak için eğitim alabiliriz. Hafıza güçlendiriciler yiyecekler, takviyeler, insanların halihazırda yaptığı günlük aktiviteler ve hatta oyunlar biçimindedir! Ancak, hafıza güçlendiricilere / aktivitelere gerçekten dikkat etmek gerekli mi? Hala ikna olmadıysanız, göz önünde bulundurmanız gereken bazı önemli noktalar aşağıda verilmiştir.

Bellek Güçlendiriciler Öğrencilere ve Profesyonellere Nasıl Yardımcı Olur?

Hafıza güçlendiriciler sizi paniğe sokmak için burada değil! Kişinin yaşam kalitesini iyileştirmenin bir yolu olarak düşünülmelidir. Unutkan olmak sizin, sevdikleriniz ve işiniz için sağlıklı değildir. Tarihleri, planları, anahtarlarınızı, ödevlerinizi veya tanıştığınız birini unutmak utanç verici değil mi?

Hafıza güçlendiriciler, performanslarını artırmada herhangi bir öğrenciye ve profesyonele büyük ölçüde yardımcı olacaktır. İyi bir hafıza, profesyonellerin yeni süreçlerde ustalaşmasına, projelere öncelik vermesine ve sunumlarda daha uyanık olmalarına yardımcı olur. Keskin bir hafızaya sahip olmak, birçok yönden herkes için avantajlıdır.

Öğrenciler, genellikle çeşitli projeler, ev ödevleri ve etkinliklerle görevlendirildikleri için iyi bir hafızaya ihtiyaç duymaktan muaf tutulmazlar. Bu tür görevler bunaltıcı hale gelebilir ve bazılarını unutmalarına neden olabilir. Meşgul olmak, stresli olmak ve uykusuzluk kişinin hafızasını etkileyebilir. Bu, bir hafıza güçlendiriciye sahip olmanın veya almanın yardımcı olabileceği zamandır – öğrenciler, yetişkinler ve hatta yaşlılar!

Bu Hafıza Arttırıcı Etkinliklerle Zihninizi Geliştirmeye Yardımcı Olun

Sağlıklı yemek

Vücudunuzu uygun yiyeceklerle beslemek, yaşlandıkça beyninizin sürekli gelişimini büyük ölçüde destekleyecektir. Koyu renkli sebzeler, meyveler, balıklar, yer fıstığı ve balık yağı, ginkgo Biloba ve diğer bitkilerden elde edilen takviyeleri yemek, bilişsel gerilemeyi ve bunama risklerini azalttığını göstermiştir.

Egzersiz Aktiviteleri

Bir egzersiz yapmak , beynin yeni bağlantılar / hücreler geliştirmesine yardımcı olan yeni kılcal damarlar ve beyinden türetilmiş nörotrofik faktörler (BDNF) üreterek sadece fiziği değil beyni de destekler .

Uygun Uyku

İyi bir gece uykusunun prosedürel hafızanızı destekleyebileceği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bu, işte veya okulda günlük aktiviteleri ve süreçleri nasıl yapacağınızı hatırlamanıza yardımcı olur.

İyi Hafıza Oyunları

Satranç, scrabble, yapboz bulmacalar, yapı taşları, masa oyunları, sudoku gibi geleneksel akıl oyunları ve hatta sessiz sinema gibi eğlenceli oyunlarla uğraşmak beyninizi çalıştırmanıza yardımcı olur. Bu geleneksel oyunlar yüzyıllardır buradalar ancak beyin gelişimindeki önemi sabit kalıyor.

Aynı zamanda verimli bir şekilde zaman geçirmenizi sağlayan ve aynı zamanda bilişsel becerilerinizi geliştiren eğlenceli, öğretici bir oyun seti olan Neeuro’nun Memorie Uygulaması gibi dijital oyunları da deneyebilirsiniz . Rahatlamanıza yardımcı olmak için çekici grafiklerle de tasarlanmıştır, çünkü rahatlamak aynı zamanda doğal bir hafıza güçlendiricidir. Etiketler: Makale için anahtar kelime bulunamamaktadır.

2021’de En İyi 10 Çevrimiçi Öğretim Aracı

o1 1 1080x675 600x250 1

2020 eğitim sektöründe oyunun kurallarını değiştirdi ve bu hem öğretmenler hem de öğrenciler için geçerli. Covid-19 salgınının bir sonucu olarak, çocuklar ve kurumlar dersleri yönetme ve derslere katılma konusunda teknolojik gelişmeleri benimsemek zorunda kalıyor. Öğrenciler ve öğretmenler dijital eğitimi hoş karşılayarak gelenekselin ötesine geçmek zorundadır ve bu, öğrencileri sanal olarak yönetme mücadelesi gibi zorluklara yol açmış olabilir veya ebeveynler çocuklarının öğrenimine katılmaya zorlanmış olabilir ve bu yeni dijital araçlar alışılmadık olabilir.

Zorluklar olsa da, bunları ele almak için geliştirilmiş bazı araçlar vardır. Dijital eğitime uyum sağlarken kaliteli öğrenmenin mümkün olmasını sağlamak için öğretmenler, ebeveynler ve öğrenciler için öğretim araçları mevcuttur. İşte herkesin kullanabileceği en iyi 10 öğretim aracı:

2021’de En İyi 10 Çevrimiçi Öğretim Aracı

10. sıra: Storybird

Bu araç, öğretmenlerin yazma ve okuma becerilerini geliştirmelerine yardımcı olur. Kullanıcı dostu arayüzü ile burada sanatsal kitaplar da oluşturabilirler.

Seviye 9: Kahoot!

Oyunlar, sınavlar, tartışmalar ve anketler oluşturmak için oluşturulmuş bir öğretim aracı. Çocukların da eğlenmesini sağlayacak bir e-oyun öğrenme platformudur!

Sıra # 8: Işık Yelkeni

Öğretmenler, bağımsız okuyuculara rehberlik etmek için bu öğretim aracını kullanabilir. Bu e-okuyucu aracıyla, değerlendirmeler ve geri bildirimler gerçek zamanlı olarak sağlanır.

Aşama # 7: Gösterişli

Sanat dersleri yine de Artsy ile evden yapılabilir! Çeşitli sanat koleksiyonlarına ve derslerine erişin!

Seviye # 6: Öğretim Kanalı

Tüm sınıflar için geliştirme videolarını kapsar ve öğrencilerin odaklanması gereken temel konuları ele alır.

Sıra # 5: Bedava Pirinç

Free Rice, çocukların zihinlerini geliştirmek için sadece sınavları çözmelerine izin vermekle kalmayacak, aynı zamanda onlara şefkat öğretecek. Çok oyunculu bir oyun oynayarak, her doğru yanıt, BM’nin Dünya Gıda Programı’nın kötü nezaketine bağışlanacak 5 pirinç tanesine eşit olacaktır.

Seviye 4: ClassDojo

Çocukların sadece akademide değil, etik ve görgü kurallarında da iyi olması gerekir. ClassDojo, öğrencilerin davranışlarını geliştirmede eğitimcilere yardımcı olan bir öğretim aracıdır.

Aşama 3: ThoughtCo

ThoughtCo, ortaokul öğrencileri ve üniversite öğrencileri için harika gramer dersleriyle dolu bir web sitesidir. Dil bilgisi ipuçlarına, konuşma derslerine ve çok daha fazlasına erişebilirsiniz!

Aşama # 2: PBS Kids

Alaska’dan bir kız hakkındaki harika bir TV Şovundan ilham alan bu eğlenceli interaktif oyun, çocuklara dikkatlice dinlemeyi, talimatları takip etmeyi ve oyunları baskı altında bitirmeyi öğretir!

Derece 1: 2021’deki En İyi Çevrimiçi Öğretim Ek Aracımız… Memorie!

Hafıza, bir çocuğun bilişsel işlevlerinin, özellikle odaklanma ve dikkat alanlarında gelişimine yardımcı olmak için geliştirilmiştir. Bu iki bilişsel işlev, dijital eğitimle ilgilenmeleri için kritik faktörlerdir.  Bu öğretim aracı, öğrencilerin bilişsel yeteneklerini, dikkatini tutma ve odaklanmasını geliştirmeye yardımcı olmak için bir Beyin-Bilgisayar Arayüzü ve oyunlaştırma kullanır.

İnsanlar değişikliklere uyum sağlayacak kadar çok yönlüdür – hatta çocuklar da. . Dijital öğrenmenin tanıtılmasıyla, uyum sağlamakta zorlanmış olabiliriz, ancak kararlılık, uygun öğretim araçları ve öğrencilerin odaklanmasıyla her şey yoluna girmeli. Öğrencilerin evdeyken öğrenmelerine ve eğlenmelerine izin vermek için yukarıdaki öğretim araçlarını denemeyi unutmayın!

Anılarınızı Çevrimiçi Öğretiminize Entegre Etmek mi İstiyorsunuz? Çocuklar için NeeuroFIT ile deneyin!

Tanınmış araştırma enstitüleri ve profesyonelleriyle yıllarca süren geliştirme ve işbirliği sayesinde, çocuğunuza daha keskin bir zihin için bir başlangıç ​​sağlamak için modern ve eğlenceli öğrenme çözümleri yarattık.

Bilişsel işlevler, özellikle okulda günlük yaşamda yardımcı olur. Dikkat ve hafıza gibi daha yüksek işleme becerilerine sahip olmak, Matematik gibi yüksek mantıksal işlem gerektiren alanlarda daha iyi performansa yardımcı olur.

Atölye çalışmaları, sağlık konuşmaları ve beyin egzersiz seanslarını içeren bir dizi program olan NeeuroFIT for Children ile çocuğunuzun bilişsel yeteneklerini geliştirin .

Dahi Öğrenciler için Mükemmel Yoğun Çocuk Matematik Zeka Oyunları!

Depositphotos 12687074 xl 2015 min 1080x675 600x250 1

Çocuk matematik zeka oyunları için matematik:  Dünyadaki hemen hemen herkes sosyal medyada. Birçoğu memler yüzünden telefonlarını tutarken gülerken bulundu. Pek çok insanın dikkatini çekenlerden biri, Math ve fast food zinciri devi McDonalds ile ilgili mem . Memde, McDonalds’ın (bir mağazada) “M” logosu ATH harfleriyle eklendi – sonuçta Math ve tabelanın altında fast food restoranının ikonik sloganı “Milyonlarca ve milyonlarca servis” olarak değiştirildi “Milyonlar ve milyonlar başarısız oldu. ” Zekice ve eğlenceli, değil mi? Ancak, bu meme aslında doğrudur çünkü birçok insan matematikten nefret eder (özellikle çocuklara yönelik matematik zeka oyunları)!

Matematik yaşamda hayati önem taşımaktadır, ancak hemen hemen herkes çalışma hayatında Cebir veya İleri Matematik kullanmayacak, onsuz bilgisayarlarımız veya cep telefonlarımız olmayacak. Ve biri Math’dan nefret etse bile, ona eleştirel düşünme için ihtiyacımız olacak. Matematik sadece hesaplama ve aritmetikle ilgili değildir. Zor görünebilir, ancak aslında bize eleştirel ve analitik düşünmeyi geliştirir ve öğretir. Küçük yaştaki öğrenciler Matematik konusunda eğitilebilir (çocuk matematik zeka oyunlarını kullanarak) ve doğru rehberlik ve destekle, Matematik denklemlerini ve problemlerini çözmekte zorlananlar bile yetişebilir ve mükemmelleşebilir.

 Çocuk Matematik Zeka Oyunları beyin için mükemmel bir egzersizdir! 


Çocuklara yönelik matematik zeka oyunları yoluyla “beyne meydan okumak”, çocuğunuzun bilişsel gelişiminde önemli bir rol oynar. Çeşitli araştırma çalışmaları, zeka oyunlarının 5-7 yaş arası çocuklarda dikkat süresini önemli ölçüde artırdığını kanıtlamıştır. Bu, daha uzun süreli konsantrasyonların gerekli olduğu resmi eğitimlerinin temelini oluşturmalarına yardımcı olur.


Çocuk matematik zeka oyunları gibi zeka oyunları, çocukların yaratıcı düşünmeyi geliştiren ve aynı zamanda zihinlerini keskinleştiren eleştirel düşünme becerilerini kullanmalarına olanak tanır. Konfor bölgesini daha da ileriye taşımak beyin eğitiminin bir amacı olabilir!


Hem matematiksel becerileri, dili hem de ezber bozan düşünme becerilerini test eden bazı tanıtımlar. Pekala, daha karmaşık olanlara geçmeden önce çocuklara yönelik birkaç basit matematik zeka oyunuyla başlayalım. İşte dahi öğrenciler için mükemmel olan birkaç yoğun matematik zeka oyunu.


Çocuk Matematik Zeka Oyunlarının Yararlı Olmasının Nedenleri


Yukarıda belirtildiği gibi, Matematik yaşlandıkça eleştirel düşünme becerilerimizi geliştiren bir konudur. Ve aşağıda Kid Math Zeka Oyunlarını takdir etmeye başlamanız için bazı ek nedenler var:

  1. Çocuğu kırmak matematik zeka oyunları kodu ve cevapları tatmin edici.
  2. Çocuklar, beyinlerini yormadan ve konuya ilgi duymadan matematiği eğlenceli bir şekilde deneyimlemek için ek destek alacaklar.
  3. Matematik zeka oyunları her tür ve seviyedeki öğrenci için bir şeyler içerir.
  4. Bu zeka oyunları, çocukların Matematik ile oyunlarını seviye atlamaları için zorlukları artırıyor

Yoğun beyin eğitimi matematik dehaları tarafından kullanılır. Tüm matematik dahileri matematik yapmak için beyinle doğmaz, bazıları matematik zeka oyunlarının sürekli kullanımını içeren doğru eğitimle desteklenir. Şimdi, çocuklarınız için mükemmel ve yoğun çocuk matematik zeka oyunları arıyorsanız, işte kullanması en iyi ve en eğlenceli olanları listeledik:

Çocuk Matematik Zeka Oyunları’ndan biri olarak Sudoku

Çocuklara yönelik popüler ve ilgi çekici matematik zeka oyunları Sudoku’dur. Japonya’da ortaya çıkan oyun herkes tarafından beğeniliyor! Sudoku sadece problem çözmeyi geliştirmek için değildir, aynı zamanda mantıksal düşünme ve becerileri de geliştirir. Kartlarda ve kağıtlarda olmaktan telefonlarda ve bilgisayarlarda indirilebilir uygulamalara dönüşen birleşik bir sayı yerleştirme bulmacasıdır. Sudoku genellikle kolay, orta, zor ve çok zor olmak üzere dört seviyeye sahiptir. Oradan herkes kendi sahnesini seçebilir ve daha sonra diğer seviyeleri alabilir. Aynı anda yapmak çok eğlenceli çünkü bunu başkalarıyla da oynayabilirsiniz!

Görsel Çocuk Matematik Zeka Oyunları

Bu görsel çocuk matematik zeka oyunları yaratıcı ama yapmak heyecan verici. Bu tür çocuk matematik zeka oyunları zaman zaman başınızın dönmesine neden olabilir çünkü bunlardan birinde renkli görseller ve matematik problemleri bulacaksınız. Ancak yine, bu çocuk matematik zeka oyunlarının güzelliği, elbette odaklanmanızı ve eleştirel analizinizi de geliştirmektir.

Çocuk Matematik Zeka Oyunları Olarak Mantık Testleri

Mantık testleri her yerdedir – ister okulda ister bir iş başvurusu yaparken! Birçok büyük şirket, başvuru sahipleri için sınavlarına mantık testleri dahil eder. Mantık muhakeme testi, sadece matematik becerilerinizi geliştirmekle kalmayıp aynı zamanda mantık becerilerinizi de geliştirecek zorlu bir yetenek testidir. Bu, bir sonraki rakamın ne olacağına karar verirken analitik düşüncenize de katkıda bulunur. Çok sayıda mantık testi ve çocuk matematik zeka oyunları mevcuttur ve farklı zorluk seviyelerinde gelir.

Çocuk Matematik Zeka Oyunları Olarak Matematik Bilmeceleri

Matematikle ilgili olmasa bile bilmeceleri çözmek zaten zor ama aynı zamanda kesinlikle eğlenceli! Bununla ilgili heyecan verici olan şey, onu sınıf arkadaşlarınız ve arkadaşlarınızla sessiz sinema gibi oynayabilmenizdir. Matematik bilmeceleri, bilmecelerden oluşan matematik problemleridir. Cümlelerdeki ek hile ile problemi analiz etmenizi ve anlamanızı görevlendirir. Aynı zamanda matematik bilmecelerinin taşıdığı gizem nedeniyle dedektif problemlerini çözmek gibidir. Kesinlikle beyin kırıcı ama etkili bir çocuk matematik zeka oyunları sadece çocuklar için değil yetişkinler için de!

Windows Öğrenme Kartlarını Çocuk Matematik Zeka Oyunları Olarak Numaralar

Bilinen diğer bir çocuk matematik zeka oyunu, Matematik Windows Öğrenme Kartlarıdır. Çevrimiçi olarak bile satın alabileceğiniz bu araç, matematiğin tadını çıkarmanın heyecan verici bir yoludur. Okullarda zaman baskısı altında çözme becerilerini geliştirmek için kullanılan Matematik pencereleri öğrenme kartları, matematik eğitimi için zor ama heyecan verici bir araçtır. Aynı zamanda bir çocuğun sınırlı bir süre ile karar verme yeteneğini de geliştirir.

Genellikle, bu pencere kartları bir grup veya sınıfta kullanılır. Her grup için çözülmesi gereken farklı matematik problemleri olacaktır. Kartı bitirmek için yalnızca belirli bir dakika olacak ve süre dolduktan sonra, gruplar kartları değiştirecek ve cevaplamaya başlayacaklar. Bu Windows öğrenme kartları çarpma, toplama, çıkarma ve bölme şeklinde gelir.

Web sitemizde size en iyi deneyimi sunabilmek için çerezleri (cookie) kullanıyoruz. Bu siteyi kullanmaya devam ederseniz, bunu kabul ettiğinizi varsayarız.